Як білий сніг на чорнозем упали Крути…

30 січ. 2018
Крути! Крути! Мужність і посвята, вірність, що міцніша понад смерть. Крути! Крути! Горда і завзята кличе пісня і веде вперед!

29 січня цьогоріч відзначаємо 100 років з часу бою на залізничній станції Крути. Битва під Крутами - один із важливих сюжетів української історичної пам'яті.

Він відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції під однойменним селищем, що за 130 кілометрів на північний схід від Києва. Цей бій між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та

300-ма київськими студентами і гімназистами, що захищали підступи до Києва, тривав протягом 5 годин. У перебігу військових дій вирішального значення цей бій не мав, та у свідомості багатьох набув особливого значення завдяки героїзму української молоді.

Кращий цвіт нації, який 29 січня 2018 року з піснями виїхав зі столиці України під станцію Крути, був першою молоддю світу, що відверто, беззастережно і рішуче стала на боротьбу із більшовицькою навалою. Ідеалами української молоді були своя державність, своє суверенне життя, своя духовність. Вона йшла в бій з піснею "Ще не вмерла Україна".

Заклади освіти Олександрійського району провели ряд заходів, приурочених цій  вікопомній даті, зокрема у Головківському НВК для учнів 5-9 класів проведено години спілкування,  тематичні бесіди щодо подій, пов’язаних з Крутами «Крути: подвиг і трагедія». Для старшокласників  -  урок – диспут «Юнацтво сповнене надій». Також вчителями історії організовано перегляд тематичних відеофільмів «Бій під Крутами», «День пам’яті Героїв Крут». Учні Добронадіївської ЗШ І-ІІІ ступенів стали учасниками інформаційно-віртуального вісника «І соколи юні у вічність пішли» та  тематичної лінійки «Перемога українського духу».  Загальношкільну лінійку пам’яті  "За волю України. Полеглим синам в бою під Крутами присвячується", у якій взяли участь учнівський та педагогічний колективи проведено у Користівській ЗШ І-ІІІ ступенів. З нагоди пам'ятної дати до присутніх із привітанням звернувся директор закладу, Заслужений працівник освіти України Правий В.П.У ході виступу було звернуто увагу на базові цінності українського суспільства, осмислення непростого досвіду українського державотворення, вшанування героїзму подій під Крутами. Година-спомин «Крути!Крути!Мужність і посвята, вірність, що міцніша понад смерть!» відбулася у Попельнастівській ЗШ І-ІІІ ступенів. Урок-реквієм «Своє безсмертя Батьківщина вам вручила» проведено в Улянівській ЗШ І-ІІІ ступенів. В Ізмайлівські ЗШ І-ІІІ ступенів загальношкільну тематичну лінійку До Дня пам’яті Героїв Крутів «Над Крутами – круки…», години спілкування, усні журнали, уроки пам’яті «Будьмо патріотами!», «Слава про них не вмре, не загине…», «Пам'ять героїв Крут», «Вони загинули за Україну», «Трагічні сторінки для України», «Скорботні дні в історії нашої держави», «Бій під Крутами», «Вони були патріотами для України», «За волю України, за славу...Полеглим синам в бою під Крутами присвячується». Учні Недогарського НВК стали учасниками  патріотичного екскурсу пам’яті  «Нам шлях в майбутнє вкажуть Крути». В Цукрозаводському  НВК  відбулися героїко-патріотичні читання «Крути не забути!» Пізнавальним для учнів  було також  історичне досьє «Крути: честь і трагедія України» про утворення студентського куреня Українських Січових Стрільців, про перебіг військових подій 100-річної давнини, розклад сил, опис бою. Були названі відомі на сьогодні прізвища загиблих юнаків. Присутніх пройняв той факт, як, йдучи на розстріл, юні патріоти співали «Ще не вмерла Україна…». Відео-екскурс «Ніколи Україні не забути цих юних душ нескорений політ», присвячений 100-річчю бою під Крутами, дав змогу провести паралелі між боєм під Крутами і сьогоднішніми подіями в Україні, коли і зараз відстоюється право на єдину незалежну рідну країну - Україну. Педагогічним колективом Червонокам’янського НВО організовано проведення загальношкільної лінійки «Героїзм юних українців в обороні Батьківщини. 1918. Крути», уроку мужності  «Героїзм юних українців в обороні Батьківщини», інформаційний вісник «Герої Крут». Урок пам’яті “За волю України. Полеглим синам в бою під Крутами присвячується”, проведено у Протопопівській ЗШ І-ІІІ ступенів, під час якого учні та вчителі  закладу розповідали про історичні події, що відбувались у 1918 році, обговорювали події, пов’язані з боротьбою українського народу за свою незалежність протягом останнього тисячоліття, знайомилися з історичними документами. У ході виступів було акцентовано увагу на базові цінності українського суспільства, осмислення непростого досвіду державотворення, вшанування героїзму подій під Крутами.

Проведення таких заходів дає можливість формувати в учнів почуття патріотизму, виховувати власну національну гідність, гордість за свою Батьківщину та повагу до історії українського народу.

Нехай пам’ять про наших героїв, що загинули під Крутами, буде вічною. І нехай їхня смерть буде для нас прикладом, як треба любити свою Батьківщину.