Районна педагогічна премія імені Ф.Ф.Оксанича

«Виховувати людину — означає визначати долю нації»

Схиархимандрит Іоанн

Олександрійська земля протягом свого історичного часу виховала немало відомих діячів науки, освіти, медицини, культури. І серед них - Оксанич Федір Федорович (22.04.1914–13.03.1997) - заслужений учитель України, краєзнавець. Народився в селі Інгуло-Кам’янка Новгородківського району. У 1941 р. закінчив Одеський державний університет. Розпочав трудову діяльність у 1937 р. на посаді заступника директора Компаніївської середньої школи Кіровоградської області, з 1938 р. працює директором Ганно-Требинівської середньої школи Устинівського району Кіровоградської області. З 1941 р. до 1944 р. – директор Біловської середньої школи Ребрихінського району Алтайського краю.

З 1944 р. до 1974 р. – директор Новопразької середньої школи, фундатор і натхненник становлення авторської школи. Мистецьки поєднуючи розбудову інноваційної моделі школи з плідними науковими дослідженнями створив школу передового педагогічного досвіду з професійного та виробничого навчання, яка виплекала покоління талановитих вчителів і учнів.

Сучасник і послідовник ідей В.О.Сухомлинського, звіряючи власні ідеї з його поглядами, віднайшов власний шлях у педагогіці. У школі відразу після війни силами учнів та вчителів було збудовано астрономічну обсерваторію, яка щорічно приймала до трьох тисяч відвідувачів. Фізико-технічний гурток школи виготовив повний комплект приладів і моделей, необхідних для проведення уроків з фізики, 24 радіоприймачі для населення, акумулятори та ін. Гордістю школи була виробнича бригада, яка мала 103 га землі, чотири трактори, два автомобілі, сад і теплицю.

Автор книг: «У тісному зв’язку з життям», збірка з досвіду трудового навчання і профорієнтації учнів (1969), «Нова Прага – селище хліборобів» (1987), «В боях за рідну землю» (1987).

Нагороджений орденами Леніна, Трудового Червоного Прапора, шістьма медалями та Почесною Грамотою президії Верховної Ради УРСР і тричі в науково-педагогчних читаннях Академії педагогічних наук. На школі, де він працював, встановлено меморіальну дошку.

З ініціативи відділу освіти Олександрійської райдержадміністрації,  відповідно до рішення сесії Олександрійської районної ради від 21.03.2007 року № 117 та розпорядження голови Олександрійської РДА від 06.06.2007 року № 473 в Олександрійському районі засновано щорічну педагогічну премію імені Федора Оксанича.

Альманах "Лауреати районної педагогічної премії імені Ф.Ф.Оксанича"